12 najlepszych stron z materiałami do tablicy interaktywnej

12 najlepszych stron z materiałami do tablicy interaktywnej

27 czerwca, 2013 Wyłączono przez xgerry

Tablica interaktywna w klasie, to “marzenie” wielu nauczycieli – jest narzędziem do przeprowadzenia ciekawej lekcji, angażuje uczniów. Jeśli należysz do grona tych szczęśliwców, którzy mogą z niej korzystać, na pewno zainteresuje Cię poniższe zestawienie. W końcu nie zawsze mamy czas przygotować własne materiały na lekcję z tablicą interaktywną. Możemy wykorzystać płyty dołączone do podręczników (coraz więcej mamy tzw. podręczników multimedialnych, idealnych do pracy z tablicą), jednak jeśli nie są one wystarczające z pomocą przychodzą poniższe źródła. Znajdziesz tu gotowe i bezpłatne materiały (lekcje, ćwiczenia interaktywne, strony, programy), które można wykorzystać na tablicy multimedialnej (większość w j. angielskim).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: https://nowoczesnenauczanie.edu.pl/smart-board/15-stron-z-grami-i-cwiczeniami-na-tablice-multimedialne/

 

Strony z materiałami do wykorzystania na tablicy interaktywnej

[pl] oznacza materiały dostępne w j. polskim, [eng] w j. angielskim

1. [pl] Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli, wiele ciekawych materiałów, wyszukiwanie po frazie lub przedmiocie, poziomie nauczania i typie zasobu (tutaj należy wybrać np. ćwiczenia interaktywne lub e-lekcje).  Materiały uruchamiamy bezpośrednio ze strony lub zapisujemy na dysku w formacie zip (do rozpakowania np. programem WinZip) – wymagany program Adobe Flash Player.
2. [pl] Klasoteka – blog nauczycielki nauczania początkowego, prezentuje materiały dla uczniów szkoły podstawowej
3. [pl] Systemy interaktywne – materiały są bezpłatne (mimo widniejącej ceny 0,01zł), najwięcej z matematyki, fizyki, kilka również z biologii, chemii, geografii, kształcenia zintegrowanego, sporo programów.
4. [eng]  TES iboard – materiały w j. angielskim dla uczniów szkoły podstawowej (matematyka, przyroda, historia)
5. [eng] Teacherled  – blog, głównie matematyka i j. angielski, po lewej stronie wybieramy dział, interesują nas materiały z podpisem IWB Resources (są również programy na iPady), po wybraniu ćwiczenia\zadania na dole artykułu klikamy na “Go to…”
6. [eng] Topmarks  – ciekawe materiały dot. wielu przedmiotów na różnych poziomach nauczania, po lewej stronie wybieramy przedmiot a następnie poziom nauczania (poziomy dostępne wg amerykańskiego podziału K-12)
7. [eng] Eduscapes  – wiele materiałów, różne poziomy i przedmioty, wybieramy przedmiot z “Subject Areas”, na początku widzimy pomysły na użycie tablicy na danym przedmiocie nauczania, następnie strony i materiały multimedialne przydatne w klasie
8. [eng] Smartboard Goodies – blog (mimo nazwy znajdują się nim materiały na wszystkie tablice, głównie sa to materiały online), po prawej stronie wybieramy przedmiot, aby wyświetlić wszystkie posty z nim związane lub wybieramy na górze Math lub Science, aby zapoznać się z listą linków do danego zagadnienia.
9. [eng] Tutaj znajdzieszlistę 65 stron (kilka się powtarza z wcześniej opisanymi): http://www.teachhub.com/free-interactive-whiteboard-resources

do tablicy SmartBoard

 

10. [pl, eng] exchange.smarttech.com – strona producenta tablic Smart Board, ogromna baza lekcji z całego świata, wyszukiwanie po krajach, poziomach, przedmiotach (należy się zarejestrować)

11. [pl] tablice.net.pl/lekcje – lekcje polskich nauczycieli, wyszukiwanie po poziomach i przedmiotach, zasoby stale się powiększają
12. [pl] strona społecznościowa “Tablica SMART w mojej klasie” – warto regularnie zaglądać, kilka razy w tygodniu pojawiają się tam strony z multimediami, na które warto zwrócić uwagę

Uwaga: Na tablicy również możemy wykorzystać filmy i ćwiczenia z Khan Academy. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednim wpisie.

Wskazówka: Przed lekcją warto sprawdzić, czy na komputerze podłączanym do tablicy interaktywnej mamy odpowiednie wtyczki i\lub oprogramowanie do odtworzenia wybranego materiału – najczęściej potrzebujemy wtyczki Flash, Java, Adobe Shockwave Player lub np. program SMART Notebook. Warto też przetestować działanie wybrango materiału na różnych przeglądarkach – osobiście spotkałam się z przypadkiem, że uruchomiona w przeglądarce Chrome gra nie działała dobrze na tablicy, problem rozwiązał się po uruchomieniu jej w Internet Explorer.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: https://nowoczesnenauczanie.edu.pl/smart-board/15-stron-z-grami-i-cwiczeniami-na-tablice-multimedialne/

Wideo-tutorial
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=8FneWEVtsGU [/tube]

Miłej pracy!
Zdjęcia na licencji Creative Commons autorstwa All in One Training (zdjęcie na początku postu) oraz carlaarena (ikona wpisu).

 

Podoba się ? Podziel się z innymi: