Coursera – bezpłatne kursy online

 

Coursera (www.coursera.org) jest portalem edukacyjnym, który oferuje bezpłatne kursy online (e-learningowe) tworzone we współpracy z wieloma prestiżowymi uczelniami z całego świata.

Coursera oferuje szkolenia m.in. z dziedziny medycyny, biologii, chemii, matematyki, informatyki, finansów czy rozwoju zawodowego nauczycieli (pełna lista powyżej).  Jest ich w tej chwili (maj 2013) ponad 370, większość w języku angielskim, rozpoczynają się w różnych miesiącach, trwają zazwyczaj kilka tygodni.

Po wejściu na stronę kursu widzimy jego opis, datę rozpoczęcia, wymagania wstępne, polecaną literaturę. Kursy składają się zazwyczaj z filmów wideo (dostępne są napisy angielskie) oraz prezentacji, czasami otrzymujemy do wykonania pracę domową. Po zakończeniu kursu i spełnieniu wszystkich wymogów uzyskujemy certyfikat uczestnictwa (zwykle potrzebna jest praca przez ok. 5h w tygodniu), który można sobie wydrukować i dołączyć do CV.

Warto już teraz zapisać się na wybrane kursy mimo, że rozpoczynają się np. za pół roku, portal przyśle nam przypomnienie. Wszystkie kursy są darmowe.

c1

Kursy, które mogą zainteresować nauczycieli:

1. Introduction to Public Speaking prowadzone przez University of Washington (trwa 10 tygodni, rozpoczyna  24 czerwca 2013)

Kurs wprowadzi nas w tajniki wystąpień publicznych.

2. AccountableTalk®: Conversation that Works  (trwa 7 tygodni, rozpoczyna się 9 sierpnia 2013)

Kurs dla nauczycieli, którzy chcą umiejętnie zachęcić swoich uczniów do myślenia, przedstawiania poglądów, dyskusji oraz aktywnego słuchania.

3. Foundations of Virtual Instruction (trwa 5 tygodni, rozpoczyna się 30 sierpnia 2013)

Kurs dotyczy nauczania online oraz aktualnie dostępnych nowoczesnych narzędzi.

 

Zastosowania 

Dla nauczycieli: Coursera to szansa na rozwój zawodowy oraz rozwój własnych zainteresowań.

Dla uczniów: Warto polecić portal starszym uczniom w ramach rozwoju zainteresowań. Nauczyciele mogą zastanowić się nad obowiązkiem uczestnictwie w kursie dla zdolniejszych uczniów np. z kółek przedmiotowych.

 

Podoba się ? Podziel się z innymi:

xgerry Autor

Maciej Danieluk - urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Planowanie Przestrzenne i Gospodarka Lokalna. Twórca, właściciel i długoletni (2002 – 2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli pod adresem: http://www.literka.pl Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku – technikum informatyczne, oraz informatyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Członek grupy Superbelfrzy RP. Trener umiejętności ICT oraz w zakresie Kompetencji Kluczowych. Autor artykułów, poradników dla nauczycieli, warsztatów i szkoleń dla Rad Pedagogicznych. Entuzjasta wykorzystania TiK w edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.