Inspirujące filmy TED (w sam raz na wakacje)

Poniżej przedstawiam mój wybór kilku filmów TED dotyczących edukacji, które warto obejrzeć w wolnej, wakacyjnej chwili (ale nie tylko :)). Wszystkie filmy dostępne są z polskimi napisami. Możesz je obejrzeć na komputerze (online lub ściągnąć offline) lub, tak jak ja, na smartfonie (również online lub offline).

Więcej na temat konferencji TED przeczytasz w poprzednim wpisie tutaj.

1. Johnny Lee: sztuczki z Wiilotem

Czy wiesz, że za około 100-200zł możesz stworzyć własną tablicę interaktywną? Wtedy za pomocą projektora możesz mieć tablicę wszędzie. Ciekawy, 5 minutowy filmik.

2. Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

Bardzo ważny wykład Sir Kena Robinsona, lidera w dziedzinie kreatywności, który twierdzi, że “kreatywność jest tak samo istotna jak umiejętność czytania i pisania” oraz “jeśli nie będziesz przygotowany na pomyłkę, nie wymyślisz nic oryginalnego“.

Nie wiemy jak świat będzie wyglądał za 5 lat, ale próbujemy edukować dzieci na ta okoliczność.”

3a. Mitch Resnik: Nauczmy dzieciaki kodować

Czym jest Scratch? Młodzi ludzie mają wiele doświadczenia z komputerami i nową technologią, zatem czy umiejętność programowania powinna być równie ważna jak czytanie i pisanie? Czy programowanie musi być skomplikowane i zarezerwowane dla specjalistów? Ciekawy, zabawny i pełen przykładów wykład twórcy Scratcha.

3b. Thomas Suarez: Dwunastoletni programista

Wykład 12-letniego chłopca, który postanowił napisać swój program na iPhone dla kolegów ze szkoły. Warto ten film pokazać uczniom :).

4. Conrad Wolfram: Nauczanie dzieci matematyki z użyciem komputerów.

Conrad Wolfram (tak, ten od WolframAlpha) prezentuje swój pogląd na temat nauczania matematyki. Czy nie powinniśmy nauczać matematyki na komputerach? Dzięki nim można wprowadzać wcześniej np. całki i pokazywać, że matematyka tak naprawdę jest piękna…

5. Ramsey Musallam: 3 zasady rozbudzania ciekawości uczenia się

Wykład nauczyciela chemii. Czterolatki są wszystkiego ciekawe i pytają dlaczego Ale jak rozbudzić ciekawość uczenia się u uczniów w szkole?

6. Rita Pierson: Każde dzieciak potrzebuje mistrza

Wykład, który polecałam również w poprzednim wpisie dot. TEDa.

Rita Pierson, nauczycielka z 40-letnim stażem, usłyszała kiedyś od kolegi: „ Nie płacą mi za lubienie dzieci”. Odpowiedziała: „Dzieci nie uczą się od osób, które ich nie lubią ”. Porywający apel do nauczycieli, by wierzyli w ich uczniów i faktycznie szukali z nimi prawdziwej, ludzkiej, osobistej relacji.

7. Bill Gates: Nauczyciele potrzebują konstruktywnych opinii

Czy warto nagrać swoje lekcje i obejrzeć w domu w ramach samooceny? A może poprosić kolegów o uczestniczenie w lekcji?

Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto wyrazi swoją opinię. Tak doskonalimy umiejętności.”.

8. David Christian o historii Wszechświata

W 15 minut prześledzisz historie Wszechświata zaczynają od 13,7 miliarda lat wstecz.
Dowiesz się też czym jest zbiorowa nauka i dlaczego dzięki temu ludzie się wyróżniają?

Więcej na temat TED znajdziesz tutaj. Jeśli spodobał Ci się artykuł dołącz do fanów strony na Facebooku, aby nie przegapić kolejnych wpisów.