Inspirujące filmy TED (w sam raz na wakacje)

Inspirujące filmy TED (w sam raz na wakacje)

11 sierpnia, 2013 Wyłączono przez xgerry

Poniżej przedstawiam mój wybór kilku filmów TED dotyczących edukacji, które warto obejrzeć w wolnej, wakacyjnej chwili (ale nie tylko :)). Wszystkie filmy dostępne są z polskimi napisami. Możesz je obejrzeć na komputerze (online lub ściągnąć offline) lub, tak jak ja, na smartfonie (również online lub offline).

Więcej na temat konferencji TED przeczytasz w poprzednim wpisie tutaj.

1. Johnny Lee: sztuczki z Wiilotem

Czy wiesz, że za około 100-200zł możesz stworzyć własną tablicę interaktywną? Wtedy za pomocą projektora możesz mieć tablicę wszędzie. Ciekawy, 5 minutowy filmik.

2. Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

Bardzo ważny wykład Sir Kena Robinsona, lidera w dziedzinie kreatywności, który twierdzi, że “kreatywność jest tak samo istotna jak umiejętność czytania i pisania” oraz “jeśli nie będziesz przygotowany na pomyłkę, nie wymyślisz nic oryginalnego“.

Nie wiemy jak świat będzie wyglądał za 5 lat, ale próbujemy edukować dzieci na ta okoliczność.”

3a. Mitch Resnik: Nauczmy dzieciaki kodować

Czym jest Scratch? Młodzi ludzie mają wiele doświadczenia z komputerami i nową technologią, zatem czy umiejętność programowania powinna być równie ważna jak czytanie i pisanie? Czy programowanie musi być skomplikowane i zarezerwowane dla specjalistów? Ciekawy, zabawny i pełen przykładów wykład twórcy Scratcha.

3b. Thomas Suarez: Dwunastoletni programista

Wykład 12-letniego chłopca, który postanowił napisać swój program na iPhone dla kolegów ze szkoły. Warto ten film pokazać uczniom :).

4. Conrad Wolfram: Nauczanie dzieci matematyki z użyciem komputerów.

Conrad Wolfram (tak, ten od WolframAlpha) prezentuje swój pogląd na temat nauczania matematyki. Czy nie powinniśmy nauczać matematyki na komputerach? Dzięki nim można wprowadzać wcześniej np. całki i pokazywać, że matematyka tak naprawdę jest piękna…

5. Ramsey Musallam: 3 zasady rozbudzania ciekawości uczenia się

Wykład nauczyciela chemii. Czterolatki są wszystkiego ciekawe i pytają dlaczego Ale jak rozbudzić ciekawość uczenia się u uczniów w szkole?

6. Rita Pierson: Każde dzieciak potrzebuje mistrza

Wykład, który polecałam również w poprzednim wpisie dot. TEDa.

Rita Pierson, nauczycielka z 40-letnim stażem, usłyszała kiedyś od kolegi: „ Nie płacą mi za lubienie dzieci”. Odpowiedziała: „Dzieci nie uczą się od osób, które ich nie lubią ”. Porywający apel do nauczycieli, by wierzyli w ich uczniów i faktycznie szukali z nimi prawdziwej, ludzkiej, osobistej relacji.

7. Bill Gates: Nauczyciele potrzebują konstruktywnych opinii

Czy warto nagrać swoje lekcje i obejrzeć w domu w ramach samooceny? A może poprosić kolegów o uczestniczenie w lekcji?

Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto wyrazi swoją opinię. Tak doskonalimy umiejętności.”.

8. David Christian o historii Wszechświata

W 15 minut prześledzisz historie Wszechświata zaczynają od 13,7 miliarda lat wstecz.
Dowiesz się też czym jest zbiorowa nauka i dlaczego dzięki temu ludzie się wyróżniają?

 

Więcej na temat TED znajdziesz tutaj. Jeśli spodobał Ci się artykuł dołącz do fanów strony na Facebooku, aby nie przegapić kolejnych wpisów.

 

Podoba się ? Podziel się z innymi: