Kodujemy kolorowo – offline’owo

Właśnie rozpoczął się  „Codeweek 2017”. Od 7 do 15 października w całej Polsce mają miejsca rożnego rodzaju aktywności związane z nauką programowania.

Jak wiecie programować można w różny sposób i jedną z  umiejętności rozwijanych bardzo mocno jest umiejętność  tworzenia obrazów według  wcześniej przygotowanych plansz.

Zabawę te spopularyzowali Mistrzowie Kodowania, pokazując na przeróżnych konferencjach i warsztatach w jaki sposób można kodować za pomocą dyktand graficznych. Bardzo ładnie opisała założenia tej zabawy  Anna Świć – autorka bloga „kodowanie na dywanie”. Klikając tutaj możesz poczytać wcześniejszy artykuł.

Zainspirowany po trosze chorobą jednej z naszych koleżanek, która będąc w domu zaczęła nam przygotowywać nowe zakodowane obrazki i słysząc jej słowa ile to pracy, postanowiłem ją wesprzeć i przy okazji podzielić się tym z innymi.

Nadszedł czas, żeby samemu spróbować stworzyć obrazek  i pobawić się ze swoimi uczniami.

Zaprezentowany poniżej generator dyktand pozwoli Państwu w szybki sposób przygotować pomoce na lekcje z uczniami. Wystarczy wejść na podaną niżej stronę i po prawej wybrać kolor jakiego chcemy uzyć. Klikając na planszy 15 x 15 kratek tworzymy wzór do wydrukowania. Poniżej kratownicy z koordynatami, będą pojawiać się w specjalnie przygotowanej tabelce koordynaty przy odpowiednich kolorach i w ten sposób otryzmujemz gotowy rysunek.

Teraz to co jest najprzyjemniejsze i co pozwoli te prace rozdać uczniom. Wystarczy kliknąć „drukuj” i otrzymujemy na pierwszej stronie pustą kratownicę wraz z tabelką z kolorami i koordynatami, a na drugiej stronie możemy wydrukować wypełniony kolorami wzór do sprawdzenia.

Wybierając w systemie drukarkę PDF tak przygotowany dokument możemy zapisać u siebie na dysku lub na dysku sieciowym i mamy gotowe pomoce na tydzień z kodowaniem.

No to czas zacząć się bawić:  Kliknij tutaj aby przejść do strony z generatorem.

 

 

P.S. serdeczne podziękowania dla mojego bardzo dobrego przyjaciela Jakuba Sachy, który tak się zapalił do pomysłu kodowania że poświęcił swój czas i umiejętności aby pomóc mi i innym.

 

 

 

Autor tekstu: Maciej Danieluk – urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Planowanie Przestrzenne i Gospodarka Lokalna. Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku – technikum informatyczne, oraz informatyki w Szkole Podstawowej (I-VII) i Gimnazjum. Twórca, właściciel i długoletni (2002 – 2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli pod adresem: http://www.literka.pl. Trener Mistrzów Kodowania. Trener współpracujący z ORKE.

Fanatyk mądrego wykorzystywania TiK w edukacji.

Podoba się ? Podziel się z innymi:

xgerry Autor

Maciej Danieluk - urodzony w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Planowanie Przestrzenne i Gospodarka Lokalna. Twórca, właściciel i długoletni (2002 – 2008) prowadzący portal internetowy dla nauczycieli pod adresem: http://www.literka.pl Od 2009 roku nauczyciel informatycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powszechnych w Damasławku – technikum informatyczne, oraz informatyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Członek grupy Superbelfrzy RP. Trener umiejętności ICT oraz w zakresie Kompetencji Kluczowych. Autor artykułów, poradników dla nauczycieli, warsztatów i szkoleń dla Rad Pedagogicznych. Entuzjasta wykorzystania TiK w edukacji.

Komentarze

    Matematyka | Pearltrees

    (6 lipca, 2019 - 10:36 am)

    […] warto uczyć się matematyki? by Dorota Kawka on Prezi. Kodujemy kolorowo – offline’owo – Nowoczesne Nauczanie. Właśnie rozpoczął się „Codeweek 2017”. Od 7 do 15 października w całej Polsce mają […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.