Kody QR

Kody QR

30 maja, 2013 Wyłączono przez xgerry

Kod QR (ang. Quick Response Code), to rodzaj kwadratowego kodu kreskowego zawierający pewne informacje np. link do strony internetowej, filmu, wiadomość lub numer telefonu.

Przykład:

QRCode        QR Code generator


Do odczytania kodu potrzebujemy aparatu (w telefonie) lub kamerki (w komputerze) oraz odpowiedniego oprogramowania. Następnie skanujemy QR kod, a po chwili na ekranie wyświetla się treść.

  • Za pomocą smartfona

Ściągamy np. aplikację Barcode scanner (system Android ), QR Reader (iPhone, iPad) lub jakikolwiek inny program (np. Kaywa Reader, QuickMark) po wpisaniu słów kluczowych “QR Code”.

  • Za pomocą komputera

Jeśli posiadasz kamerę internetową oraz Adobe Air (do pobrania stąd) możesz użyć programu Adobe Air QR Code reader (po kliknięciu uruchomisz od razu pobieranie pliku) .

Jeśli posiadasz kod QR na komputerze można go załadować i odczytać w serwisie http://www.qr-online.pl, wiadomość pojawi się w polu “Parsed result” (spróbuj zapisać jeden z QR kodów z tej strony i odczytać w powyższym serwisie, w razie problemu zapraszam do podzielenia się nim w komentarzach).

Jak tworzyć kody QR?

W internecie znajdziesz wiele stron, za pomocą których wygenerujesz kod QR. Poniżej kilka z nich:

 

Zastosowanie

  • W prezentacjach, które przedstawiamy warto oprócz linka w formie tekstowej podać uczestnikom QR kod, który będą mogli odczytać na swoich smartfonach.
  • Przy projektach, prezentacjach lub opracowaniach warto poprosić uczniów, aby wszystkie źródła internetowe, z których korzystali zebrali w jednym QR kodzie i podali po bibliografii, wtedy łatwo nam będzie je zweryfikować, bez żmudnego przepisywania.
  • Uczniowie odczytują w klasie lub domu rozdane przez nauczyciela QR kody, w których zawarta jest zagadka, praca domowa lub inna wiadomość. Warto wcześniej poprosić uczniów, aby zainstalowali na swoich smartfonach lub komputerach odpowiednią aplikację.
  • Na kółkach możemy sposobem QR kodów przekazać uczniom ciekawe linki, które poszerzą ich wiedzę.

Bonus: Jak ja zastosowałam QR kody?

W zeszłym roku szkolnym postanowiłam pokazać moim uczniom ten sposób przekazywania informacji. Raz w tygodniu drukowałam kartki (patrz poniżej), na których były kody, a nich zawarta zagadka. Nie trudno się domyśleć, że byli zachwyceni i oczekiwali dnia, kiedy wywieszą nowe :). Podczas przerw uczniowie gromadzili się wokół kodów, odczytywali, pokazywali sobie nawzajem, a przy okazji próbowali rozwiązywać zagadki matematyczne.

Podoba się ? Podziel się z innymi: