5 chmur do przechowywania danych

5 chmur do przechowywania danych

9 maja, 2013 Wyłączono przez xgerry

Na komputerze trzymamy mnóstwo plików – od zwykłych dokumentów poprzez prezentacje i arkusze kalkulacyjne aż do zdjęć i filmów. Co jeśli pewnego dnia nie będziemy mieli do nich dostępu – dysk się zepsuje, komputer nie włączy? Albo inna sytuacja – całą noc pracowaliśmy nad prezentację na dzień następny, idziemy do pracy i okazuje się, że nie wzięliśmy pendrive’a lub płytki ze sobą.  Z pomocą przychodzą nam zaprezentowane poniżej 5 ciekawych serwisów oferujących swoją wirtualną przestrzeń dyskową, tzw. dyski internetowe. Za ich pomocą możemy przechowywać różne pliki w Internecie, synchronizować je z różnymi komputerami oraz udostępniać innym użytkownikom.  Mamy do nich dostęp  z dowolnego komputera podłączonego do internetu. Każdy z poniższych dysków posiada swój własny program, który możemy zainstalować na komputerze i za jego pomocą synchronizować dane. Oczywiście można obejść się bez nich i pliki wrzucać przez stronę internetową dysku. Oprócz wymienionych serwisów znaleźć można wiele, wiele innych o podobnych funkcjonalnościach.

  1. Dropbox, darmowa przestrzeń 2GB (można ją za darmo rozszerzyć do prawie 20GB)

 

Jeden z najpopularniejszych dysków internetowych. Wiele serwisów pozwala na integrację z nim, zatem łatwo można stworzyć backup np. bloga. Dostępna jest polska wersja językowa oprogramowania. Ponadto przy automatycznym zgrywaniu zdjęć z aparatu lub telefonu nie zajmują miejsca w naszej przestrzeni dyskowej (można wrzucić do 3GB zdjęć).

 

Wskazówki jak uzyskać dodatkowe 1,4GB:

1. Jesli chcesz założyć konto na Dropboxie polecam mój link: http://db.tt/4XsXfKiG. Dzięki rejestracji poprzez powyższy adres Ty i ja dostaniemy +0,5GB.

2. Po założeniu konta warto poświęcić kilka chwil na wykonanie tutoriala “Get started“, dzięki niemu dowiemy sie podstawowe rzeczy o Dropboxie i zyskamy dodatkowe 250MB, .

3. Kolejne 640MB dostaniesz m.in. za połączenie konta z Facebookiem i Twitterem (“Get free space“).

2. Google Drive, darmowa przestrzeń 5GB

 

Dysk zintegrowany z kontem Gmail, bardzo wygodny w obsłudze, otwiera większość plików bezpośrednio w przeglądarce (m.in. dokumenty Office’a), brak możliwości bezpłatnego rozszerzania pojemności.

 

3. SkyDrive, darmowa przestrzeń 7GB

 

Dysk firmy Microsoft, zintegrowany online z programem do edycji dokumentów.

brak możliwości bezpłatnego rozszerzania pojemności.

4. Box, darmowa przestrzeń 5GB

brak możliwości bezpłatnego rozszerzania pojemności.

5. Onet.dysk, darmowa przestrzeń 5GB (można ją za darmo rozszerzyć do prawie 8GB)

Jedyny w tym zestawieniu polski serwis, najnowszy z opisanych. Warto przetestować.

 

 

 

Zastosowania Opisane dyski internetowe, to nie tylko miejsce do kopii on-line dokumentów dla nauczyciela, ale również narzędzie do zastosowania w nauczaniu. Uczniowie mogą otrzymać dostęp do dokumentów, np. pracy domowej. Mogą za pomocą chmur pracować w grupie, realizować projekt edukacyjny. Warto podpowiedzieć uczniom, żeby założyli sobie swoje konto i tam wrzucali swoje prace (domowe, projekty, wypracowania, prezentacje), jeśli się zdarzy, że zapomną wersji papierowej, zawsze będą mogli w szkole uzyskać dostęp do elektronicznej.

Podoba się ? Podziel się z innymi: