TED, czyli idee warte rozpowszechniania
11 czerwca, 2013Ostatnio mówiliśmy o serwisie przydatnym uczniom – Khan Academy. Tym razem coś, co przyda się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom.Mowa o konferencji TED (Technology, Entertainment and Design), która szerzy “idee warte rozpowszechniania”. TED, to świetne źródło nie tylko wiedzy, ale i inspiracji. Znajdziesz tam wystąpienia dotyczące technologii, rozrywki, biznesu, nauki i wiele innych. Wszystkie materiały są bezpłatne.
Ciekawostka Poza konferencjami TED organizowane są również tzw. konferencje TEDx – niezależnie od TED, ale podlegające podobnym regułom. W Polsce konferencje TEDx odbywają się m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku.
Ważne! Na stronie TED większość wystąpień możemy obejrzeć z polskimi napisami (wszystkie możemy znaleźć tutaj ).
Warto zobaczyć
- “Dzieci nie uczą się od osób, które ich nie lubią , czyli porywający apel do nauczycieli, by wierzyli w ich uczniów i faktycznie szukali z nimi prawdziwej, ludzkiej, osobistej relacji.” http://on.ted.com/RitaPierson
- Przejrzyj playlisty lub wybierz rodzaj, długość wystąpienia i daj się zaskoczyć wystąpieniem ;).
TED i edukacja
- TED o edukacji, czyli TED Talks Education. Bardzo polecam, świetne wystąpienia! Powyższe wideo jest właśnie z tegorocznej edycji TED Talks Education.
- Tutaj znajdziesz wszystkie filmy z konferencji TED związane z edukacją.
- Lekcje z TED, czyli TED-Ed
TED-Ed pozwala na tworzenie zindywidualizowanych lekcji za pomocą filmów edukacyjnych dostępnych na YouTube. “Flip your lesson” składa się z 4 części – Watch, Think, Dig Deeper, Discuss (czyli w wolnym tłumaczeniu Obejrzyj, Pomyśl, Drąż głębiej, Dyskutuj). Najpierw uczniowie oglądają wybrany przez nauczyciela film, następnie odpowiadają na przygotowane pytania, dyskutują, a jeśli temat się spodobał dostają linki do kolejnych materiałów, aby poszerzyć wiedzę.
Ważne. Na stronie TED-Ed możemy stworzyć własne lekcje (lub skorzystać z już utworzonych) oraz monitorować postępy uczniów po zalogowaniu.
Jak wygląda lekcja TED-Ed?
- Poświęć 3 minuty na obejrzenie tego filmu instruktażowego.
- Przykładowa “flip”-lekcja matematyki dotycząca liczby Pi znajduje się tutaj.
Wskazówka. Dla uczniów słabo znających język angielski należy znaleźć film z polskimi napisami i na jego podstawie stworzyć lekcję (http://ed.ted.com/lessons wchodzimy na stronę i klikamy “find&flip”), lekcje stworzone na TED-Ed są przede wszystkim w j. angielskim (ponieważ pochodzą z materiałów You Tube).
Zastosowanie TED i TED-Ed w edukacji
- Filmy TED, to okazja do poszerzenia wiedzy oraz znalezienia inspiracji.
- Za pomocą TED-Ed stworzymy ciekawą, multimedialną lekcję dla uczniów. Metoda „flipped classroom” (pl. odwrócona szkoła) również będzie miała tutaj zastosowanie.
- TED zawiera doskonałe materiały do przestawienia uczniom jak powinna wyglądać ciekawa prezentacja (autoprezentacja). Więcej na ten temat znajdziesz tu.